Latest, Studying

آیلتس: خودخوان یا با معلم؟

یکی از سوالات پر تکرار زبان آموزها اینه که برای آمادگی آزمون آیلتس میتونن خودشون بخونن یا اینکه حتما لازمه کلاس برن و معلم داشته باشن؟

اولین نکته اینه که این سوال خیلی کلیه و همیشه یک پاسخ ثابت نداره چون عواملی زیادی روش تاثیر میذارن. وقتی میخواید راه رسیدن به یک هدف روتعیین کنید اول باید بدونید که دقیقا کجا ایستادید. برای آمادگی آیلتس هم نیازه اول بدونید سطح واقعیتون چیه و دوم اینکه چقدر وقت دارید. اینها خیلی تعیین کننده هستن چون اگر بدون معلم بخواید پیش برید حتما یه جاهایی رو ممکنه از مسیر اصلی خارج بشید و کسی هم نیست که هدایتتون کنه و خب ممکنه زمان قابل توجهی رو از دست بدید.

پس تا اینجا دو عامل مهم شدن: سطح فعلی شما و زمانی که دارید تا امتحانتون

نکته ی بعدی اینه که شخصیت شما چطوریه. آیا کسی هستید که نیرو و انرژی رو از درونتون میگیرید یا اینکه حتما احتیاج دارید کسی بهتون انگیزه بده. گاهی اوقات وجود تعهد به یک فرد دیگه و وجود یک برنامه ی منظم برای ثابت قدم موندن لازمه. مثلا ممکنه یه روز شما حوصله نداشته باشید که درس بخونید ولی چون کلاس زبان دارید مجبورید خودتون رو آماده کنید و این کمک میکنه قدم اول رو بردارید و در ادامه بخاطر استفاده ی مفید از وقتتون حالتون بهتر بشه.

موضوع دیگه ای که لازمه برای آمادگی آیلتس مورد توجه قرار بدید اینه که شما چقدر درباره ی آیلتس میدونید و چقدر اطلاعاتتون درسته. من شخصا گاهی شاگردام ازم سوالایی درباره آیلتس میپرسن که خیلی زیاد از واقعیت فاصله داره و میگن که از دوستشون شنیدن یا توی اینستاگرام یا تلگرام خوندن. یه معلم قابل اعتماد میتونه این مسائل رو براتون شفاف کنه.

مساله ی دیگه منابع مورد استفاده هستن. همونطور که میدونید کتابفروشیها پر از کتابهای آمادگی آیلتس هستن. که نویسنده های این کتابها طیف بزرگی رو شامل میشن، از کمبریج و آکسفورد گرفته تا کتابهای ترجمه شده یا نوشته شده توسط ایرانیها. این موضوع سردرگمی زیادی برای داوطلبین ایجاد میکنه که بالاخره چه منبعی براشون مناسبه. چیزی که باید مورد توجه قرار داد اینه که هر منبع که با عنوان آمادگی آیلتس چاپ میشه میتونه مفید باشه یا حداقل یک نکته ی مفید داشته باشه، اما خوندن تمام این کتابها عمر نوح میطلبه. یه معلم آیلتس یکی از کارهاش اینه که منابع مختلف رو بررسی کنه و برای هر داوطلب اون چیزی رو انتخاب کنه که براش مناسب ترین هست چون آدمها نقاط ضعف و قوت مختلفی دارن و همینطور زمان و سبک زندگیهای متفاوت.

نکته ی بعدی که مهمترین بخش این مقاله است، فیدبک گرفتن هست. معلم با استفاده از دانش زبان و تدریسی که داره شما رو تصحیح میکنه و نقاط ضعف و قوت شما رو پیدا میکنه، کمکتون میکنه که اشتباهاتتون رو کمتر و کمتر تکرار کنید. اگر جایی از امتحان رو نمیتونید خوب از پسش بربیاید یا اینکه بخشی از سیستم زبان براتون سخته، یه معلم خوب با طراحی تمرینهای متناسب بهتون کمک میکنه که اون سختیها رو پشت سر بذارید.

اما بخش آخر صحبتم اینه که از معلم انتظار معجزه نداشته باشید، پیشرفت کردن توی زبان یک کار تیمی هست که شما و معلمتون با هم انجام میدید. مطمئن باشید موفقیت شما برای معلمتون مهمه چون این یه بازی برد برد ه

موفق باشید