Latest, Listening, Reading, Speaking, Studying

How to learn English with TED? (desktop and application)

تد یک سازمان غیر دولتیه که کارش انتشار ایده هاست و این کار رو با برگزاری سخنرانیهای مختلف درباره تمام موضوعات انجام میده، و اخیراً انتشار پادکست هم به فعالیتهاشون اضافه شده. تماشای این سخنرانیها یکی از جذابترین کارهاست چون هم توسط آدمها با فرهنگهای مختلف اجرا میشن و هم پر از مطالب جذاب و ایده های جدیده. من خودم گاهی موقع غذا خوردن یکی از این سخنرانیها رو تماشا می کنم. چیزی که باعث میشه سخنرانیهای تد برای زبان خوب باشن اینه که هم ایده های زیادی بهمون میدن و هم باعث تقویت لیسنینگ، ریدینگ و اسپیکینگ میشن. در ادامه ی این مقاله براتون میگم که چطوری میتونید از تد برای تقویت زبانتون استفاده کنید.

دسکتاپ

سایت رو که باز می کنید این تصویر براتون نمایش داده میشه که ازتون میخواد موضوعات مورد علاقه تون رو انتخاب کنید، و بعد از 2 صفحه به صفحه ی ثبت نام هدایت میشید، اگر تمایل به ثبت نام ندارید این بخش رو نادیده بگیرید.

در صورتیکه به طرف پایین اسکرول کنید، میتونید یک دنیا از سخنرانیها با موضوعات مختلف رو ببینید و هر کدوم که براتونجذاب بود رو تماشا کنید. ولی اگردنبال موضوع خاصی هستید مراحل پایین رو دنبال کنید.

قسمتی که ما باهاش کار داریم نوار بالایی سایته

قسمتی که روی تصویر نشون داده شده رو کلیک کنید.

در این قسمت حالا میتونید ویدیویی که دنبالش هستید رو با استفاده از فیلترهای مختلف (فلش شماره 1) پیدا کنید و در پایین براتون نمایش داده میشه. طبق تصویر میتونید انتخاب کنید که ویدیوها به چه ترتیبی قرار بگیرن (فلش شماره 2(.

خب حالا که ویدیویی که میخوایم رو پیدا کردیم، چطوری ازش استفاده کنیم؟

وارد قسمت جذاب شدیم. اینجا میتونیم از ویدیوها کلی استفاده کنیم.

ویدیوها رو هم میتونیم آنلاین ببینیم و هم دانلود کنیم.

اول روش
استفاده ی آنلاین
:

خب، پلی کردن ویدیو که یه کار عادیه، اما همراه باهاش میتونیم زیرنویس هم داشته باشیم که با استفاده از فلش شماره 1 فعال میشه، اگر زبانی که میخواید جزو زبانهای پیشنهادی نیود، میتونید توی یک لیست پیداش کنید.

یک آپشن خیلی مفید برای تقویت لیسنینگ داره که اینطوری کار میکنه: شما مثل تصویر قسمتی که با فلش شماره 2 نشون داده شده رو میزنید و متن ویدیو در زیر براتون باز میشه، و حالا میتونید همزمان که به سخنرانی گوش میدید متنش رو هم دنبال کنید و جالب تر اینکه روی هر قسمتی از متن که کلیک کنید همون قسمت از ویدیو پلی میشه. پس میتونید تلفظها و لحنها رو هم باهاش تمرین کنید. و درواقع تکنیک سایه رو اجرا کنید.

و حالا دانلود و تماشای آفلاین

برای دانلود ویدیوها روی قسمتی که روی تصویر زیر مشخص شده کلیک کنید تا پنجره ی جدید براتون باز بشه

بعد به ترتیبی که روی تصویر نشون داده شده ابتدا روی فلش شماره 1 کلیک کنید، بعد زیرنویسی که مدنظرتون هست رو انتخاب کنید و در آخر انتخاب کنید که قصد دانلود ویدیو رو دارید یا فقط صدا رو میخواید دانلود کنید. برای اینکه متن رو هم برای تمرین آفلاین داشته باشید میتونید متن رو کپی کنید و داشته باشید.

اپلیکیشن

در این بخش نحوه ی کار کردن با اپلیکیشن تد رو براتون توضیح میدم

اپ رو که باز می کنید این صفحه براتون نمایش داده میشه. شما دو راه دارید، هم میتونید از قسمتی که توی تصویر با شماره 1 نمایش داده شده دقیقا ویدیویی که میخواهید رو سرچ کنید، هم میتونید به قسمتی که با فلش شماره 2 نمایش داده شده برید و ابتدا موضوع و سپس مدت زمان ویدیو رو انتخاب کنید که بهتون چند تا ویدیو پیشنهاد داده میشه.

وقتی ویدیویی که میخواید رو پیدا کردید، با ضربه زدن روی قسمتی که با فلش شماره 1 نشون داده شده میتونید فایل صوتیش رو گوش بدید، و با ضربه زدن روی دایره قرمز رنگ که با فلش شماره 2 نمایش داده شده میتونید ویدیو رو تماشا کنید. اما فلش شماره 3 قسمتی رو نشون میده که شما میتونید علاوه بر تنظیمات کلی، زبان زیرنویس ویدیو رو هم مشخص کنید.

روی سه نقطه که ضربه بزنید تصویر زیر براتون نمایش داده میشه که از قسمتِ مشخص شده میتونید زبان زیر نویس رو تعیین کنید.

اگر خواستید ویدیو رو با زیرنویسش دانلود کنید هم میتونید از این قسمت این کار رو انجام بدید

امیدوارم این مقاله براتون مفید باشه . موفق باشید