Latest, Listening, Speaking, Studying

استفاده از تکنیک سایه برای تقویت اسپیکینگ بدون نیاز به پارتنر

یکی از مشکلاتی که خیلی از زبان آموزها باهاش درگیرن اینه که میگن کسی رو ندارن باهاش تمرین مکالمه کنن. خب با استفاده از تکنیک سایه میشه این مشکل رو به راحتی حل کرد. توی این تکنیک و تمرین در واقع شما سایه ی کسی میشید که داره صحبت میکنه.

به چی احتیاج داریم؟

یه فایل صوتی به همراه متنش. همین.

از کجا تهیه کنیم این فایلها رو؟

تقریبا تمام کتابهای آموزش زبان متن فایلهای صوتیشون رو در انتهای کتاب میارن، اما اگر کتاب ندارید از اینترنت میتونید کمک بگیرید. توصیه ی من استفاده از تد تاک  هست. که به زودی در پست جداگانه راجع بهش توضیح میدم.

چطوری انجامش بدیم؟

خب برای شروع و در قدم اول شما هیچ کاری لازم نیست بکنید، فقط به فایل صوتی گوش بدید و متن رو با چشمهاتون دنبال کنید.

در قدم دوم لازمه که گوش بدید جمله ها رو دنبال کنید و کلماتی رو که محکمتر، بلند تر و یا کشیده تر ادا میشن علامت بزنید.

قدم سوم دیگه موقع سایه شدنه، یعنی شما جمله ها رو گوش می دید، در انتهای هر جمله پاز (توقف) میکنید و سعی می کنید همون جمله رو به شبیه ترین شکل ممکنه به گوینده اصلی تکرار کنید (از روی متن بخونید). نه یکبار، بلکه چند بار.

تا اینجا مرحله مقدماتی بود. اما در مرحله متوسط سعی کنید که به متن نگاه نکنید و تکرار کنید.

و امااا در مرحله پیشرفته سعی کنید که همزمان با گوینده جملات رو مثل خودش ادا کنید. اینجا اگر با فایل ویدیویی انجام بشه خیلی بهتره چون هم زمانبندی رو میتونید راحت تر انجام بدید و هم از حرکات بدن میتونید استفاده کنید.

این تمرین چه مزایایی داره؟

این تمرین علاوه بر اینکه کمک میکنه به صورت مستقل و بدون نیاز به پارتنر تمرین اسپیکینگ کنید. جملاتش هم از نظر ساختار درستن و نگران این نیستید که با تکرار یه چیز نادرست توی ذهنتون ثبتش میکنید.

اگر توی این زمینه تجربه ای دارید با من به اشتراک بذارید.